Co způsobuje vrásky na obličeji? Tipy na ošetření a prevenci

Pleť může být neúprosná, pokud se jedná o odhalování vašeho věku. Jsou to jemné a hluboké vrásky, které náš věk prozrazují. Na vráskách není nic špatného, ale u někoho často vzbuzují nepříjemné pocity a mohou i snižovat sebevědomí. Samozřejmě stárnutí nezabráníme, ani ho nemůžeme zastavit, ale tvorbu vrásek můžeme zpomalit. Protože každodenní život vystavuje pokožku procesu stárnutí, gravitaci a nepříznivým účinkům UV paprsků, je jí třeba proti těmto nepříznivým vlivům chránit.

Postupem času se jemné linky na obličeji promění ve vrásky, protože pokožka ztrácí pružnost. Zabránit tomu je obtížné. Jemné a hluboké vrásky mohou být také známkou poškození kůže, proto se u některých lidí mohou projevit předčasně.

Dobrou zprávou je, že pokud se jich chcete zbavit a zachovat si mladistvý vzhled, existují preventivní opatření, která je mohou minimalizovat, aniž byste museli podstupovat napr. facelift.

Připravili jsme průvodce, který vám pomůže předcházet předčasnému stárnutí a také vám pomůže porozumět tomu, co vrásky způsobuje, a naučí vás, jak správně o pokožku pečovat.

Co jsou jemné vrásky?

Jemné vrásky na obličeji jsou jemné linky, které se tvoří v horních vrstvách pokožky a mohou se časem vyvinout v hluboké vrásky. I když ne vždy tomu tak je. Mohou se objevit kolem očí, úst, na čele a téměř kdekoliv na obličeji. Tyto linky jsou obvykle výsledkem opakovaných pohybů a výrazů obličeje nebo vystavování pleti slunci, které způsobuje její poškození. Na příčiny vzniku mimických vrásek se za chvíli podíváme blíže.

Jemné vs. hluboké vrásky

Jemné linky a vrásky jsou velmi podobné. Vrásky však sahají do pokožky hlouběji než jemné linky. Mají tendenci se tvořit v oblastech s vysokou pohyblivostí na obličeji, jak se záhyby časem prohlubují.

To je obvykle způsobeno ztrátou kolagenu a elastinu v pokožce a gravitací. Neustálé poškozování pokožky sluncem také hraje zásadní roli při vzniku a tvorbě vrásek.

Co způsobuje vrásky na obličeji?

Existuje mnoho faktorů, které přispívají ke vzniku a tvorbě linek a vrásek. Příliš časté a dlouhé vystavování se slunci bez použití ochranného přípravku poškozuje buněčnou strukturu pokožky.

Mezi další faktory, které přispívají k tvorbě vrásek a jemných linek, patří věk a genetika a dokonce i mimika, kterou pravidelně děláme. Pojďme se blíže podívat na nejčastější viníky vzniku mimických vrásek:

Opakované pohyby

Opakující se pohyby tvoří výrazy obličeje, které děláme celý den a každý den. Mimické svaly ztrácejí s věkem schopnost se vrátit do hladkého stavu. Někdy se těmto vráskám říká vrásky smíchu, protože při smíchu zapojujete svaly.

Kouření

Při kouření cigarety se uvolňují chemikálie a toxiny, které poškozují elastin a kolagen, dva životně důležité stavební kameny struktury vaší pokožky. Kouření urychluje jejich rozklad a způsobuje předčasné stárnutí.

Abyste zachovali zdravý stav pokožky, je lepší s kouřením přestat.

Pití alkoholu

Sklenička tu a tam nezpůsobí trvalé poškození pokožky, ale vyvolá dehydrataci, která krátkodobě vede k jemným vráskám. Dlouhodobé pití alkoholu, zvláště ve velkém množství, může vést k trvalé dehydrataci a suchosti pokožky. V průběhu času může tato suchost způsobit předčasnou tvorbu vrásek.

Stárnutí

Všechny výše uvedené problémy samy o sobě způsobují vrásky, ale proces stárnutí je může zhoršit. Kůže ztrácí pružnost a podkožní tuk, které pomáhají udržovat pokožku obličeje napnutou a hladkou, což vede k tvorbě vrásek, i když se o svou pleť po celý život dobře staráme.

Jak se zbavit vrásek na obličeji?

Samozřejmě pro mnohé jsou jemné vrásky nepříjemné. Je pravda, že jediným trvalým řešením vyhlazení vrásek je lifting obličeje, ale i tak může gravitace a stárnutí zhoršit jeho efekt. K dosažení mladistvého vzhledu a zároveň odstranění jemných a hlubokých vrásek je mnohem účinnější a méně bolestivé začít s ošetřeními pokožky proti stárnutí, jako jsou například, chemický peeling, mikrojehličkování a dermální výplně.

Nikdy jste o některých z těchto ošetření neslyšeli? Zde je krátký přehled řešení, která vám mohou pomoci zmírnit viditelnost nechtěných vrásek na obličeji.

     1. Omlazující ošetření

Ošetření pleti proti stárnutí ušla dlouhou cestu, pokud jde o vyhlazování a zmírnění viditelnosti jemných linek a vrásek na obličeji a krku. Jsou také mnohem dostupnější ve srovnání s náklady na dermální výplně a botox a také během nich klient nepociťuje nepříjemné pocity jako u mikrojehličkování a chemického peelingu.

Péče o pleť se složkami, jako jsou kyselina hyaluronová a peptidy, pomáhá tvorbě vrásek předcházet a zmírnit viditelnost vrásek existujících a to bez návštěvy salonu nebo dermatologa. Například náš přípravek k péči o pokožku obličeje a krku může pomoci zvýšit produkci kolagenu a vaši pleť vyhladit.

Můžete také používat séra a péči o pleť, která je navržena tak, aby se zaměřovala na určité oblasti pokožky, kde bývají ty nejviditelnější a nejhlubší vrásky, například přípravek pro péči o oční okolí.

     2. Chemický peeling

Chemický peeling dokáže minimalizovat výskyt jemných vrásek a také vaši pleť osvěží.

Peeling funguje tak, že odstraňuje odumřelé kožní buňky povrchových dermálních vrstev a odhaluje buňky čerstvé. Mírně poškozující účinky peelingu také stimulují tělo k procesu hojeni, které způsobuje tvorbu nového kolagenu a elastinu. Jemné linky jsou tedy méně viditelné.

     3. Mikrojehličkování

Mikrojehličkování je ošetření pokožky zařízením nebo nástrojem, které pomocí jehel vytváří mikroporanění, která stimulují pokožku k obnovení. To má za následek vyhlazení vrásek a tím pádem snížení jejich viditelnosti.

Ošetření můžete provádět sami pomocí mikrojehličkovacích válečků, ale v tomto případě doporučujeme raději navštívit odborníka.

     4. Injekce

Injekce zahrnují výplně a botox. Výplně se používají k vyplnění a obnovení ztraceného objemu pod kůží. Běžně se používají k řešení jemných a hlubokých vrásek.

Dermální výplně jsou gelovitý materiál, který využívá kyselinu hyaluronovou, hydroxylapatit vápenatý, vlastní tělesný tuk a další materiály, které vydrží kdekoli od šesti měsíců do 3 let. Některé materiály jsou absorbovány tělem a procházejí bez poškození, zatímco jiné se používají pro konkrétní účel, jako je ztráta objemu v důsledku stárnutí.

Botox, i když se aplikuje injekčně, není totéž jako dermální výplň. Botox pochází z bakterie botulismu a v podstatě zmrazí ošetřený sval. Botox se používá k odstranění vrásek na čele, kolem očí a mezi obočím omezením pohybu v cílové oblasti.

Jak předejít tvorbě jemných a hlubokých vrásek?

Zabránit tvorbě vrásek na obličeji není prakticky možné, protože genetika také hraje svou roli. Když budete dodržovat následující preventivní opatření, můžete jejich tvorbu minimalizovat.

     1. Ochranný přípravek

Ochranný přípravek je nezbytný pro ochranu vaší pokožky před poškozením UV zářením, které přispívá k vzniku jemných linek a vrásek. Ať je to chemická forma nebo fyzikální forma ochrany, v obou případech chráníte vaši pokožku před poškozením.

Používání ochranného přípravku nezabrání jen vzniku vrásek, pomáhá také zpomalit vznik stařeckých skvrn, ochablosti pleti a snižuje riziko vzniku rakoviny kůže.

Skin Cancer Foundation doporučuje každý den aplikovat ochranný přípravek s UV faktorem. Nanášejte ho pokaždé, když vyrazíte ven, a nezapomeňte jej znovu nanést alespoň každé dvě hodiny, aby vaše pokožka byla chráněná celou dobu.To je obzvláště důležité, když je slunce na svém zenitu. Slunce je nejsilnější a nejagresivnější  mezi 12:00 a 16:00.

     2. Přestaňte s kouření a pítím alkoholu

Jak jsme již zmínili, kouření má špatný vliv na vaši pokožku. Možná právě to by mohlo být důvodem, proč s kouřením přestat. Zabráníte tak předčasnému stárnutí a zachováte si mladistvý vzhled.

Totéž platí pro pití alkoholu, o kterém jsme také již psali. Zvýšená konzumace způsobuje vznik vrásek a zhorší kvalitu pokožky. Občasná sklenička nebude mít na kvalitu pokožky žádný vliv.

     3. Udržujte pokožku hydratovanou

Dodržujte pitný režim každý den. Zajistíte tak pokožce dostatečnou hydrataci. Pitný režim je něco, na co často zapomínáme. Zvykněte si pít vodu po celý den, protože to má příznivé účinky nejen pro zdraví pokožky.

Hydratační přípravky jsou pro pokožku také velmi důležité. Snadno se vstřebávají a udržují pokožku pružnou a jemnou. Zapojte hydratační přípravky do vaší každodenní rutiny péče o pleť.

Jak zachovat mladistvý vzhled pokožky?

Pokud chcete minimalizovat nebo předejít vzniku jemných a hlubokých vrásek, je nutné, abyste se maximálně věnovali péči o vaši pleť a chránili ji před sluncem. I když proces stárnutí nezastavíte, můžete podniknout kroky, které zabrání předčasnému stárnutí a sníží závažnost vrásek na obličeji.

Značka Colorescience nabízí řadu produktů péče o pleť proti stárnutí a řadu minerálních ochranných přípravků, které poskytují účinnou ochranu před sluncem. Tyto produkty vám usnadní péči o vaši pokožku a budete se cítit jistěji. Nyní je nejlepší čas začít s minimalizací vrásek a zajistit pleti ochranu před poškozením UV zářením.

Vyzkoušejte produkty Colorescience ještě dnes, abyste si vybrali péči, která vám zajistí zdravou a mladistvě vypadající pleť.

Původní článek: Margaux Reese

  1. Úvodní stránka
  2. Experti
  3. Co způsobuje vrásky na obličeji? Tipy na ošetření a prevenci
Předchozí příspěvek
Suchost a olupování kůže: příčiny a způsoby léčby
Následující příspěvek
Ochranný pudr ve štětci Glow SPF 50 |NEWBEAUTY

Podobné články

Ochranný pudr ve štětci Sunforgettable® Total Protection™ Brush-On Shield | NEWBEAUTY®

Špičkové opalovací přípravky pro dokonalou pokožku

Trend pro „zdravý“ make-up: nejlepší kosmetické produkty značky Colorescience® | Maincream

Menu