Suchost a olupování kůže: příčiny a způsoby léčby

Už jste unavení z neustálého boje se suchými a loupajícími se místy na pokožce. Suchost pleti může být jak trvalá, tak se může projevit náhle jako reakce na vliv nepříznivých vnějších faktorů. Často to způsobuje pocit nepohodlí, svědění, podráždění a někdy to vede ke vzniku trhlin v pokožce.

Jsou různé příčiny, které stojí za suchou a olupující se pokožkou. Pokud nevíte, jak tento problém řešit, zde je několik typů:

Jak vlastně zjistíte, že je vaše pleť suchá?

Existuje několik známek podle, kterých to poznáte:

 • Můžete mít pocit pnutí, zejména v kožních záhybech a v místech, kde se kůže napíná přes klouby.
 • Objeví se olupování a šupinatost kůže a její povrch je hrubý.
 • Pleť je mdlá a bez života.
 • Díky suchosti se zvyšuje viditelnost vrásek.
 • Suchá místa často mění odstín. Mohou být nahnědlá, zašedlá nebo začervenalá. Začervenání také může být známka citlivosti.
 • Někdy je pokožka tak suchá, že na ní mohou vznikat prasklinky a případné krvácení.

6 hlavních příčin suché pleti

1. Nesprávná péče o pleť

Nesprávně zvolená péče o pleť může vést k jejímu vysušování. Například používání dráždivých čistících přípravků a mýdel může vést k vysušování. Tyto přípravky nejenom, že odstraňují z pokožky nečistoty, ale zároveň narušují její lipidovou bariéru a tím dochází k vysušování.
Používání příliš horké vody při mytí nebo sprchování může také způsobovat suchost. Zejména to platí v zimním období, kdy na pokožku mají vliv další agresivní faktory, jako je chlad, mráz a vítr.

2. Nedostatečný pitný režim

Pokud nepijete dostatečné množství vody, zvláště delší dobu, váš organismus si pak bere vodu z kůže, aby podpořil své interní procesy.

Nejúčinnějším způsobem, jak tomuto problému předejít, je zajistit, abyste během dne pili dostatek vody a udržovali si vodní rovnováhu. Pokud na to zapomínáte nebo nevíte kolik vody vypít, doporučujeme používat speciální aplikace, které vám připomenou, že musíte pít a pomohou vám vypočítat jaké množství vody potřebujete.

3. Vliv faktorů vnějšího životního prostředí

Vítr, mráz, změny teplot – všechny tyto faktory vnějšího prostředí ovlivňují stav vaší pokožky a mohou vyvolat její suchost. Pokud žijete v oblasti s chladným nebo větrným počasím, musíte udržovat integritu lipidové bariéry pokožky odbornou péčí. Nízká vlhkost nebo suchý vzduch doma díky topení brání pokožce v zadržování vlhkosti, proto byste v zimním období měli do své kosmetické rutiny přidat intenzivní hydratační přípravky.

4. Jiná kožní onemocnění

Suchá kůže může být také příznakem jiných kožních onemocnění. Například u pacientů s ekzémem a lupénkou, které jsou častou příčinou suchosti, dochází k olupování a praskání kůže. V takových případech byste se určitě měli poradit s dermatologem, který vám doporučí vhodnou léčbu a péči.

5. Přirozený proces stárnutí

S věkem klesá produkce kožního mazu a lipidová bariéra se ztenčuje. Následkem je suchost a hrubá textura pleti. Pokožka navíc ztrácí schopnost zadržovat vlhkost, což také vyvolává suchost.

6. Užívání léků

Užívání některých léků také může způsobit suchost pokožky. Jsou to zejména léky na léčbu akné, na snížení cholesterolu nebo antihistaminika. V takovém případě doporučujeme poradit se se svým lékařem a dermatologem, kteří vám upraví péči o pleť tak, abyste snížili projevy nežádoucích účinků léků.

Jak pečovat o suchou pokožkou?

Profesionální péče o pleť

Existují řada profesionálních ošetření, která jsou určena speciálně pro klienty se suchou pokožkou.

V domácí péči byste měli používat hydratační přípravky, které obsahují kyselinu stearovou nebo linolovou. Tyto složky nejen důkladně pokožku hydratují, ale také obnovují její lipidovou bariéru. Produkty s niacinamidem nebo bisabololem pomáhají obnovit hladinu vlhkosti. Klienti s citlivou pokožkou by si měli dávat pozor při výběru každodenní péče o pleť, a je důležité, aby přípravky nezpůsobovaly podráždění pokožky.

Multifunkční sérum All Calm®  má ve složení patentovaný komplex složek BioSolace®, který obsahuje peptidy, bisabolol a niacinamid. Sérum bylo vyvinuto speciálně pro citlivou pleť. Intenzivně hydratuje a zadržuje vlhkost v pokožce, účinně obnovuje lipidovou bariéru a zjemňuje texturu pokožky.

Změna návyků

Změna některých návyků pomáhá se tomuto problému vyhnout. Například, když se vyhnete pravidelné horké sprše nebo koupeli, může to pomoci vaší pokožce lépe udržovat vlhkost. Užívání vitamínů, pití dostatečného množství vody a dobrý spánek – to vše má vliv na stav vaší pokožky. Správný životní styl spojený s kvalitní péčí o pleť vám umožní nejen udržet si zdravý a krásný vzhled, ale také zlepšit zdravotní stav.

Jak předejít suchosti pokožky?

Chceme se s vámi podělit o několik tipů, které vám pomohou zabránit vzniku suché pokožky:

 • Udržujte vodní rovnováhu – to je jedna z nejjednodušších metod udržení úrovně vlhkosti v pokožce.
 • Vybírejte přípravky s jemným pečujícím účinkem: zkuste použít hydratační čistící přípravek bez alergenů nebo čistící přípravek určený speciálně pro osoby s citlivou pokožkou. To pomůže zabránit vysušování pokožky. Nepoužívejte parfemované prací prášek nebo aviváže, protože ty také mohou způsobit podráždění pokožky.
 • Používejte zvlhčovač vzduchu: suchý vzduch doma nebo v práci, zejména během topné sezóny, může zhoršit stav pokožky. Nejlepší je mít zvlhčovač v místnosti, kde trávíte nejvíce času, nebo jej nechat v ložnici přes noc.
 • Pravidelně používejte ochranný krém: vystavení UV záření poškozuje ochrannou bariéru pokožky, v důsledku čehož ztrácí schopnost zadržovat vlhkost.
 • Minerální ochranné krémy Colorescience navíc obsahují nejen fyzikální filtry, ale i další užitečné složky pro zlepšení stavu pokožky.
 • Komplexní přístup je nejlepší způsob, jak zachovat mládí a podpořit zdraví pokožky. Pečujte o své tělo podle těchto jednoduchých tipů. Značka Colorescience vám pak poskytne kvalitní produkty pro každodenní péči a líčení.

Původní článek: www.colorescience.com

Předchozí příspěvek
Ochranný pudr ve štětci Sunforgettable® Total Protection™ Brush-On Shield | NEWBEAUTY®
Následující příspěvek
Co způsobuje vrásky na obličeji? Tipy na ošetření a prevenci

Podobné články

Špičkové opalovací přípravky pro dokonalou pokožku

7 tipů pro péči o pleť dospívajících

5 důvodů proč potřebujete ALL CALM™

Menu